ruk-ruk
RUK, RUK, DRAUDZIŅ!
Tagad tu pirmais uzzināsi visas cūcības un jautrības!
close button
22.07.2019

Šogad "Cūkmena detektīvu" ekoprogrammu apguvuši teju 4000 audzēkņi

 MG 5188

Noslēdzoties mācību gadam, AS “Latvijas valsts meži” (LVM) izglītības programmu dalībnieki, tostarp arī rosīgie Cūkmena detektīvi, svin sasniegumus un pārvarētos izaicinājumus. Ekoprogramma tapusi ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu.

Šajā mācību gadā gandrīz 4000 bērnu no 129 Latvijas pirmsskolas izglītības iestādēm apguva ekoprogrammu “Cūkmena detektīvi”. Tās ietvaros pirmsskolu audzēkņi mācību gada laikā, atkarībā no vecuma, var apgūt divas dažādas programmas – par to, kā piesārņojums kaitē mežam, kā arī to, kā dabā norit dažādi procesi un kā mežu iepazīt, izmantojot visas savas maņas.

15

Foto: Detektīvi no Durbes PII "Ābolītis"

Mētrienas pamatskolas pirmsskolas grupas pedagogi novērtējuma anketā raksta: “Vairāki pārgājieni uz mežu liek domāt, izdarīt savus secinājumus par izmaiņām dabā visa gada garumā. Programma sniedz iespēju doties dabā un mācīties no tās.”

Pirmsskolas izglītības iestādes “Avotiņš” pedagoģe papildina: “Bērniem ļoti patika mācīties ar Cūkmena programmu. Ieguvām lieliskas zināšanas par atkritumiem, kā arī zinām par lielo vērtību – koku un to, cik tas ir nepieciešams mums ikdienas dzīvē. Un, manuprāt, vislabākais ir tas, ka vairs neviena meža pastaiga mums neizpaliek bez atkritumu maisu līdzi ņemšanas un atkritumu vākšanas. Arī vecāki stāsta kā bērni māca viņus. Un lepojos ar savas grupas augumā mazāko piecgadnieku, kurš nepakautrējās lielajiem puišiem pie vietējā ezera aizrādīt par papīru nomešanu! Tas ir pateicoties jūsu programmai - iedvesmai, ko tā dod skolotājai.”

1 copy

Foto: Detektīvi no Vecauces PII pēta rudens parādības

Taču Cūkmena darbu saraksts nebeidzas līdz ar skolas noslēgumu. Vasaru tīro mežu aizstāvis pavada, viesojoties Latvijas Bērnu fonda rīkotajās nometnēs, kā arī citos LVM rīkotajos pasākumos, kā piemēram pedagogu tālākizglītības kursos un jau aizvadītajā 14. Eiropas Meža pedagoģijas kongresā. Tā laikā meža pedagogi no 18 valstīm iejutās Latvijas skolēnu lomā un aizvadīja kopīgu mācību stundu ar Cūkmenu. 

Cūkmena detektīvi ir ekoprogramma, kuras mērķis ir bērnos rosināt atbildību pret vidi, vairojot izpratni par vērtīgo un lieko dabā. Programma ir tapusi LVM sociālās kampaņas “Nemēslo mežā!” ietvaros, un tā paredzēta 5-7 gadus veciem bērniem. Darbojoties programmā kopā ar pedagogu, bērni var soli pa solim atklāt dažādus meža noslēpumus un kļūt par Cūkmena detektīviem.

Balstoties uz vairāk nekā 10 gadu pieredzi darbā ar skolām, Valsts izglītības satura centra ieteikumiem un starptautiski atzītu meža pedagoģijas praksi, AS “Latvijas valsts meži” ir izstrādājuši meža izglītības vadlīnijas Latvijas vispārizglītojošajām skolām, kuru ietvaros veic regulāru skolu programmu pilnveidi un attīstību.

B