ruk-ruk
RUK, RUK, DRAUDZIŅ!
Tagad tu pirmais uzzināsi visas cūcības un jautrības!
close button
25.06.2020

LVM ekoprogrammā “Cūkmena detektīvi” šogad teju 4000 bērni izzinājuši mežu arī attālinātā veidā

54125

Par spīti attālināto mācību izaicinājumiem, arī šogad mazie detektīvi un viņu pedagogi bijuši īpaši čakli, par ko liecina kuplais dalībnieku pulks – ap 4000 meža draugu! Šis mācību gads nāca ar jaunām dvesmām LVM ekoprogrammas saturā – tagad līdzšinējai divu gadu mācību programmai, kas līdz šim bija pieejama drukātā un PDF formātā, pievienojušās arī video mācību nodarbības. Tās pieejamas mājaslapas www.cukmens.lv sadaļā “Video mācību materiāli”.

Taču Cūkmens līdz ar mācību gada noslēgumu nebūt nedodas atpūtā! Visas vasaras garumā viņu iespējams sastapt Latvijas valsts mežu dabas parkā Tērvetē – protams, ievērojot visus drošības noteikumus, lai neapdraudētu sevi un apkārtējos. Tāpat tīro mežu aizstāvis apmeklēs Latvijas bērnu fonda organizētās nometnes un citus pasākumus. Viņa gaitām iespējams sekot arī Facebook lapā.

Kā ierasts, pedagogi ik gadu tiek aicināti ne vien iesūtīt ziņas par bērnu sniegumu un programmas ietvaros paveikto, bet arī atsauksmes un “Cūkmena detektīvu” novērtējumu.  Kā ziņo audzinātāja no Strenču novada PII “Minkāns”: “Patika tas, ka jebkura tēma bija elastīga un tās varēja piemērot bērnu tā brīža interesēm, vēlmēm. Svarīgākais bija tas, ka bērni tapa līdzatbildīgāki par to, kādā  vidē dzīvojam. Par to liecināja arī tas, ka mājās viņi bija turpinājuši nodarbībā pārrunātās tēmas. Piedzīvojām arī vilšanos, jo no ne visas interneta dzīlēs atrastās idejas ir dzīvotspējīgas un neizdevās mūsu eksperiments – no priedes čiekura  neizdīga neviena priedīte, bet tad talkā nāca kāda bērna tētis, kurš mums pastāstīja, kāpēc tā notika. Taču svarīgākā atziņa, pie kuras nonācām bija, ka jāsāk jau ar sevi, jo es pats esmu atbildīgs un nemēsloju.”

“Bērnus ļoti priecēja iepazīšanās ar Cūkmenu. Mazāko grupiņu bērni tic, ka Cūkmens  regulāri seko Latvijas dabas tīrībai un aizrāda cilvēkiem, kuri dara pāri dabai nometot atkritumus. Skolotājām ērti sagatavoties nodarbībām, kuras piedāvā “Cūkmena detektīvu” programma, jo ir saprotami paskaidrots, kādas zināšanas būtu jānodod bērniem pie katras atbilstošās tēmas,” tā Jūrmalas pirmsskolas izglītības iestāde “Austras koks”.

Savu redzējumu izteica arī audzinātāja no Liepājas pirmsskolas izglītības iestādes “Gulbītis”. Šis bērnudārzs ir viens no aktīvākajiem un senākajiem ekoprogrammas dalībniekiem: “Ļoti interesants programmas saturs un daudzveidīgi uzdevumi – attīstoši, izglītojuši, radoši. "Cūkmena detektīvi" caur leģendu, spēlēm un uzdevumiem māc bērnus sargāt mēžu un tā iemītniekus. Bērni ar prieku un interesi piedalījās programmā un centās izpildīt visus uzdevumus.”

 “Cūkmena detektīvi” ir ekoprogramma 5 līdz 7 gadus veciem bērniem, kuras  pamatā ir praktiska darbošanās, vienlaikus bērniem apgūstot zināšanas par mežu un meža produktiem. Izmantojot īpaši izstrādātas tiešsaistes un galda spēles, dejas, dziesmas, pasakas un vizualizācijas, bērni pilda dažādus detektīvu uzdevumus, tādējādi apgūstot labos un sliktos procesus mežā. Katras tēmas uzdevumos iekļauts princips: “Redzi, dzirdi, klausies, dari”, kas nodrošina bērnu aktīvu iesaisti jautrajās nodarbībās. Programmas otrajā gadā bērni tiek mudināti pavadīt laiku ārpus telpām un doties mežā, lai to iepazītu visos četros gadalaikos. Programma tiek īstenota ilgtermiņa nacionālās kampaņas "Nemēslo mežā!" ietvaros, kuru finansiāli atbalsta Latvijas Vides aizsardzības fonds.