RUK, RUK, DRAUDZIŅ!
ruk-ruk
RUK, RUK, DRAUDZIŅ!
Tagad tu pirmais uzzināsi visas cūcības un jautrības!
Tagad tu pirmais uzzināsi visas cūcības un jautrības!
close button

Čaklie detektīvi no Salaspils PII "Jāņtārpiņš"

PB060135

Šogad Salaspils pirmsskolas izglītības iestādes "Jāņtārpiņš" lielākie bērni (1. grupa "Podziņas", 5. grupa "Bitītes", 8. grupa "Taurenīši", 9. grupa "Mārītes", 10. grupa "Ķipari") pirmo reiz piedalās AS "Latvijas valsts meži" ekoprogrammā "Cūkmena detektīvi".

PB060128

Liels pārsteigums bērnus sagaidīja 6. novembrī. Mūsu iestādē ieradās pats Cūkmens.

Cūkmens  iepazīstināja  bērnus ar apgūstamajiem uzdevumiem, uzdāvināja slepeno maisu ar nepieciešamajiem mācību materiāliem un papildmateriāliem, kā arī iepazīstināja ar Cūkmena Himnu un pastāstīja par Cūkmena detektīviem apgūstamajiem deju soļiem.

PB060156

Projekta koordinatore PII "Jāņtārpiņš", vad. vietn. Evija Briede

 

2

11. novembrī Salaspils PII "Jāņtārpiņš" sagatavošanas grupas aktīvi darbojās izglītojošā pasākumā "Tīra Latvija".  

Pasākuma laikā bērni iepazinās ar zēnu Gatiņu, kuram ik uz soļa sekoja Si-si-dra! Cik daudz nekārtības viņš bija atstājis aiz sevis "mežā"! Cik daudz bēdu šīs nekārtības sagādāja meža dzīvniekiem: ežuks bija iepinies politielēna maisā un tas apgrūtinaja viņam elpošanu, zaķēns ķepiņu bija sagriezis uz nomestās pudeles lauskām, bet nabaga lapsēns nevarēja pārvietoties tālāk, jo kāja viņam bija iesprūdusi nomestajā piena pakā!

1

Bērni kopā ar meža iemītniekiem – ezi, lapsu un zaķi – pastāstīja Gatiņam par to, cik daudz bēdu sagādā atkritumu atstāšana mežā, par to, ka atkritumus var šķirot un izmantot otrreiz!

Visi kopā vēlreiz atcerējās (oktobrī bērni bija devušies izglītojošā mācību ekskursijā uz "Getliņiem" – modernu, tehnoloģisku un videi draudzīgu sadzīves atkritumu poligonu) un vēlreiz noskatījās mācību video par atkritumu šķirošanas nepieciešamību.

4

Nu arī zēnam Gatiņam kļuva skaidrs, ka daba ir jāsaudzē un, ka atkritumi ir jāšķiro.

Bērni  dodas palīgā Gatiņam sakopt "mežu" - bērni vāc dažādus atkritumus (plastmasas un stikla pudeles, dažādi vāciņi, iepakojuma papīri utt.) un šķiro tos attiecīgos miskastes konteineros.

9

Pēc "meža" sakopšanas mežs ir kļuvis tīrs. Cik te ir jauki un patīkami! Visiem prieks – arī zēnam Gatiņam.

Meža iemītnieki – ežuks, lapsēns un zaķēns, kā arī Si-si-dra aicina bērnus radoši darboties un piešķirt atsevišķām lietām (plastmasas vāciņi, metāla bundžas un vāciņi, tualetes papīra rullīši, stikla burciņas) "otro dzīvi".

Bērni sadalās pa apakšgrupām un sāk darboties:

1111Līdzdarbojoties ar Si-si-dru bērni metāla bundžas un vāciņus pārvērš par pūcēm.

1414Līdzdarbojoties ar ežuku bērni plastmasas vāciņus pārvērš par minjoniem.1616

Līdzdarbojoties ar zaķēnu bērni stikla burciņas pārvērš par ziemeļbriežiem.19

Līdzdarbojoties ar lapsēnu bērni tualetes papīra rullīšus pārvērta par zīmuļu turētajiem. Pēc labi padarīta darba visi kopā draudzīgi noskatās latviešu multfilmu "Si-si-dra". Tagad arī Gatiņš saprot, kas ir Si-si-dra un kāpēc viņa staigāja viņām līdzi ik uz soļa! Bet nu – Gatiņš labojās! Gatiņš rūpējas par dabu! Attā, Si-si-dra...20Pēcpusdienā bērni zīmē darbu "Latvijai būt zaļai!" Cik tas ir labi, ka mēs šķirojam atkritumus, tad Latvijas daba – meži, upes, parki, pilsētas utt. – ir tīri!21

Inese Rozenšteine, Mārīte Petrovska

 

1

Salaspils PII "Jāņtārpiņš" sagatavošanas un vecāko grupu bērni turpina aktīvi iejusties Cūkmena detektīvu lomā.

2

Nu jau bērni ir iepazinušies ar 1. tēmu "Meža netīrie noslēpumi" un 2. tēmu "Cūkmenam pa pēdām"

Katrā grupā bērni kopā ar skolotājām iepazinās ar Cūkmena leģendu, lasīja grāmatu "Meža netīro noslēpumu burtnīca", noskaidroja, kam jāatrodas mežā, bet kam atkritumu tvertnē. 1. grupai "Podziņas" ļoti patika krāsot, kā arī apgūt jaunos dejas soļus.

5

 1. 6

  9. grupas "Mārītes" bērni lasīja un pārrunāja pasaku "Vāverēns Lullītis un melnie maisi". Pēc pasakas izlasīšanas tapa skaisti darbi.
 2. 7

9. grupas "Mārītes" bērni izspēlēja arī "Zeķu detektīvu" – "zeķes" staigāja pa mežu un stāstīja par to, cik jauki ir, ka mežs ir tīrs un smaržīgs, bez atkritumiem. "Zeķīte" ir brīnumdare – tā spēj pārvērsties un iedzīvoties jebkāda tēlā un vērot, cik rūpīgi mēs attiecamies pret savu apkārtni. 

8

Arī plastmasas maisiņiem tika piešķirta "otrā dzīve" – bērni piepūta maisiņu ar gaisu un aplīmēja ar dažādiem elementiem (spalviņas, papīrs, salvetes u.c.), lai veidotos kāds tēls pēc paša ieceres.

9

Kā jau īstiem detektīviem, arī bērniem patīk pētīt. 10. grupa "Ķipari" bērni pētīja kas notiek mežā un tā rezultātā veidoja plakātus.

11

Visvairāk Podziņu un Ķiparu grupu bērniem patika iet svaigā gaisā un pētīt pēdas, kā arī minēt un vērot, kurš mūsu iestādes teritorijā ir atstājis dažādās pēdas.

12

Š. g. 1. februārī sagatavošanas grupās ciemojās Paulas māmiņa – Latvijas Meža īpašnieku biedrības izpilddirektore Aiga Grasmane.

 • Kopā ar Paulas māmiņu bērni:

 • pētīja dažādu koku un dzīvnieku plakātus;
 • skatījās video materiālus par meža attīrīšanu un koku zāģēšanu;
 • pārrunāja par meža nepieciešamību un esamību mums visapkārt – arī grāmatu lapās un rotaļlietu kastē.
 • Bērni saņēma arī jaukas dāvaniņas – koka zīmulīšus un lineālus, kā arī priedes koka sēklas. Pavisam drīz – marta mēnesī - iesēsim sēkliņas podiņā!

 • 1313

Mārīte Petrovska un Evija Briede

 

IMG 0756

23. septembrī pie Salaspils 1. pirmsskolas, bērnudārza "Jāņtārpiņš" 5-6gadīgajiem bērniem ieradās Cūkmens, jo mūsu iestādes 5 grupiņas piedalās a/s Latvijas valsts meži (LVM) īstenotajā programmā "Cūkmena detektīvi".

Cūkmens atveda bērniem programmas materiālus, lai bērni kopā ar skolotājām var iepazīt dabas saudzēšanas jautājumus, kā arī nedaudz pastāstīja par turpmāko darbošanos.
IMG 0791

IMG 0769IMG 0769IMG 0769

 

1

Sveiks, Cūkmen!

Vēlamies padalīties ar tevi, kā veicās mums - Salaspils 1. pirmsskolas bērnudārza “Jāņtārpiņš” 9. grupas "Mārītes" bērniem skaistajos rudens septembra un oktobra mēnešos.

Septembra un oktobra mēnesi bērni pavadīja aktīvi pētot un apzinot kokus savā PII teritorijā, kā arī aktīvi piedalījās savas PII teritorijas sakopšanas darbos grābjot lapas.

Tika saskaitīti visi koki, kuri aug mūsu dārziņa teritorijā. Visiem par lielu pārsteigumu, favorītes mums ir liepas. Mūsu teritorijā ir 46 liepas! Vēl mums ir – 11 bērzi, 2 kļavas, 3 pīlādži, 7 kastaņas, 2 egles. Mērījām arī kokus stumbrus! Un visresnākais stumbrs mums ir kastaņai – 22-us sprīžus resns! Vistievākā mums ir  viena no kļavām – 6 sprīžus resna.

2

Izveidojām arī divas spēles saistībā ar kokiem. Tās ļaus mums labāk iepazīt koku nosaukumus, mācīties šķirot atkritumus un uzturēt mūsu apkārtni tīru.

Spēles tika veidotos, piešķirot “otro dzīvi” metāla vāciņiem, kā arī iepakojuma kartona kastei un dažādām sīkām lietām – korķīši, kokteiļsalmiņu gabaliņi, podziņas, papīra gabaliņi u.c.

Mūsu izveidotās spēles:

  1. atmiņas spēle “Koki” – bērni uzzīmēja un uz metāla vāciņiem uzlīmēja dažādu koku attēlus (katru pa 2 gb.). Spēles noteikums – savākt pēc iespējas vairāk pārus ar vienādiem koku attēliem.

3

2. spēle “Tīrs mežs” – liela kartona kaste tika aptīta ar dziju. Kastē iekšā tās lietas, kuras iederas mežā (kastaņi, zīles, koku lapas u.c.) un lietas, kuras neiederas mežā (korķīši, papīra gabaliņi u.c.). Bērnu uzdevums iztīrīt mežu – ar pinceti bērni velk dažādas lietas un šķiro pa "atkritumu tvertnēm" – plastmasa, papīrs u.c lietas.

4

Lai mums visiem jauks krāsainais rudens rotaļāšanās laiks!

Skolotājas Mārīte Petrovska, Nataļja Budkeviča

 

IMG 8902

29. septembrī 5 grupu bērnus (grupa "Saulītes", "Bitītes", "Ŗūķīši", "Taurenīši", "Ķipari") savās grupiņās pārsteidza pats Cūkmens, kurš bija ieradies apskatīt un pastāstīt par darbošanos programmā "Cūkmena detektīvi". Bērniem par šo vizīti bija liels prieks!

 

1

Sveiks, Cūkmen!

Vēlamies pastāstīt, kā veicās mums – Salaspils 1. pirmsskolas “Bitīšu grupas” bērniem “Cūkmena detektīvos” septembra mēnesī.

Tavas grāmatas un pārējie materiāli mums ir dikti mīļi – tos mēs pētām, lasām, spēlējam spēles.

2

Mēs izveidojām arī Tev palīgus – Cūkmena rūķīšus. Šie rūķīši ir veidoti no dažādu koku lapām, kuras mēs salasījām mūsu iestādes teritorijā un šie rūķīši tagad dzīvo pie mums un seko līdzi kārtībai mūsu iestādes teritorijā.

3

Mums ļoti patīk krāsainais rudens. Mēs attēlojām to mūsu plakātos. Tos mēs veidojām no dažādiem materiāliem, piešķirot tiem ‘otro dzīvi’-puzles gabaliņi, podziņas, papīra sloksnītes u.c. Šajos plakātos esi arī Tu, Cūkmen!

Un vēl… Mēs piedalāmies Latviešu valodas aģentūras akcijā „Mans latviskākais vārds”, kurā  ikviens var iesniegt savu latviskāko vārdu un stāstu par to. Starp mūsu grupas latviskākajiem vārdiem bija arī šādi vārdi:

 • Cūkmens - viņš skatās, lai Latvijas meži ir tīri, jo tad arī visi cilvēki būs tīri un priecīgi.
 • Meži - no viņiem var paelpot un tad mēs varam nenomirt. Mežā ir labas skaņas – putni čivina, vējš šalc.
 • Koki – tie dod gaisu. Bez tā mēs nevaretu dzīvot. Un tie dod papīra lapas uz kurām mēs rakstām.

Paldies! Mēs turpinām darboties!

Salaspils 1. pirmsskola

“Bitīšu”grupas bērni

skolotājas: Mārīte Petrovska, Vija Oliņa

 

 

1

Sveiks, Cūkmen, novembrī!

Vēlamies pastāstīt, kā oktobrī veicās mums – Salaspils 1. pirmsskolas "Bitīšu" grupas bērniem. Daudz darbiņa padarījām!

2

Savā dārza dobē ierakām dažādus atkritumus (stikla pudele, plastmasas pudele, balons, konfekšu papīrs, maisiņš, puķe, ābola serde, banāna miza, poga). Šīs visas lietas ‘pārziemos’ tur līdz pavasarim. Tad mēs tās izraksim un pētīsim – kas notiks?

3

Mēs paši pie dēlīšiem pielikām pašgatavotus uzrakstus, un iestiprinājām tos zemē pie ‘ieraktajiem dārgumiem’. Mēs arī izveidojām plakātu, kurā apkopojām mūsu pieņēmumus, kas varētu ar šīm lietām notikt līdz pavasarim. Pavasarī izraksim un salīdzināsim, vai mūsu pieņēmumi atbilst patiesībai.

4

Mēs arī aktīvi piedalāmies rudens lapu grābšanas darbos. Aktīvi darbojamies ar ķerru un grābekļiem. Dārza dobē no augiem novācam nokaltušās lapas un ziedlapas. Visu nogādājam uz komposta kaudzi.

5

No vecajiem katalogiem un žurnāliem mēs izveidojām darba organizatorus. Starp ‘ezīšu adatām’ mēs tagad glabāsim dažādas svarīgas piezīmju lapiņas – rakstītos vārdiņus, ciparus, zīmējumus, iepirkuma sarakstus u.c.

6

Mēs turpināsim čakli darboties!

Lai skaists mūsu Latvijas svētku mēnesis!

Skolotājas Mārīte Petrovska, Vija Oliņa

Salaspils 1. pirmsskola

 

 

1

Sveiks, Cūkmen!

Vēlamies pastāstīt, kā mums veicās – Salaspils 1. pirmsskolas bērnudārza “Jāņtārpiņš” 5. grupas “Bitītes” bērniem.

2

Mēs noskatījāmies Tavu mācību video "Labās un sliktās pēdas dabā", devāmies ārā  un savā apkārtnē meklējām labās pēdas dabā. Mēs meklējām dažādas lietas – kautko apaļu, kautko skaistu, kautko stūrainu, kautko zaļu utt. Visas šīs lietas mēs nofotografējām un stāstījām par tām saviem draugiem. Cik daudz interesantu, iepriekš nepamanītu lietu dabā mēs saskatījām!

3

Kad uzsniga pirmais sniegs, mēs kā izmeklētāji meklējām pēdas tajā. Mēs atradām kaķu un putnu pēdas. Mēs atstājam arī savas pēdas un savus skaistos zīmējumus sniegā.

5

Ar lielu interesi mēs lasījām darbu "Pasaka par vāverēnu Lullīti un melnajiem maisiem", pārrunājam to un noteikti zinām, ka tā mēs neuzvedīsimies. Šo pasaku mēs uzzīmējām.

6

Un, protams, darbojāmies ar Taviem materiāliem, ka arī spēlējām spēles par atkritumu šķirošanu, lasījām grāmatas.

7

Darbojoties mēs veidojām radošos darbiņus no otrreiz lietojamām lietām, piešķirot tām ‘otro dzīvi’:

 • no vecajiem katalogiem mums tapa skaistas svētku eglītes, kuras rotās mūsu mājas svētkos,
 • no tualetes papīra ruļļiem mēs veidojām sniegpārsliņas, kuras svētkos rotās mūsu grupu,

Lai Tev, Cūkmen, skaists svētku gaidīšanas laiks!

Salaspils 1. pirmsskolas

bērnudārza "Jāņtārpiņš"

skolotājas Mārīte un Vija

 

 

1

Sveiks, Cūkmen!

Gada nogalē mēs – Salaspils 1. pirmsskolas bērnudārza "Jāņtārpiņš" "Bitīšu" grupas bērni - aktīvi turpinājām darboties, izzinot dabu.

2

Pēc Tavas pasaka "Pasaka par Lietaskoku un Vietaskoku" noklausīšanās, mēs diskutējām par to, kur mūsu ikdienā ir lietas no koka. Cik daudz ir tādu lietu – gultas, skapji, šūpoles, rotaļlietas, soliņi utt.! Tavs video mūs pamudināja uz lielām pārdomām par koku lietderību.

3

Mēs arī vēlējāmies noskaidrot, kā nosaka koku vecumu! To mēs veiksmīgi darījām, skaitot koka gadskārtas dažādām koka ripiņām un koka bluķiem.

4

Mēs arī noskatījāmies Tavu mācību video "Kādi meža iemītnieki mēs esam", un pēc tādas pašas līdzības spēlējām spēli, stāstot kā un ar ko mūsu draugs līdzinās kādam dabas iemītniekam. Mums grupā atradās gan sarkanās mušmires un āboli, gan zaļās sūnas, bumbieri un zāle, gan dzeltenās smiltis, puķes, dzintari, gan arī melnās vārnas un bērza stumbra svītriņas utt.

55

Pēc spēles mēs zīmējām tās lietas, kuras ir noteiktās krāsās dabā – sarkanā, dzeltenā, zaļā, melnā, baltā u.c.

7

Un, protams, laidāmies jestrā "Cūkmena himnas" dejā!

Lai Tev mīļi Ziemassvētki, un lai tīri meži Latvijā 2021. gadā!

Skolotājas Mārīte un Vija

 

 

1

Sveiks, Cūkmen!

Tev raksta Salaspils 1. pirmsskolas bērnudārza "Jāņtārpiņš" 5. grupas "Bitītes" detektīvi.

Cik patiess prieks mums bija, kad atgriežoties dārziņā pēc Ziemassvētkiem, zemi klāja balts sniegs! Un mēs - aidā! - devāmies ārā baudīt ziemas priekus!

2

Slēpojām, pikojāmies, vēlām sniegavīrus un uz koku stumbriem no sniega pikām veidojām skaistus ornamentus.

3

Mums tapa gan burtu tēli, gan zaķa tēls, gan uzraksts Rīga un vēl, un vēl.

4

Sniega bija samēra daudz un mēs varējām atkal meklēt dažādu pēdu nospiedumus, atstāt savu pēdu nospiedumus, salīdzināt dažādas pēdas – kuras, garākas, kuras īsākas.

5

Radoši darbojoties mēs izveidojām spēli “Pika mērķī”, piešķirot plastmasas pudelēm un kinderolām otro dzīvi. 

6

Un tad sākās īstā jautrība, spēlējot sacensības, kurš vairāk reizes iemetīs savu piku (kinderolu) mērķī.

7

Mēs izveidojām arī sev spēka un dusmu olīšus. Mēs ticam, ka Dabas māte caur tiem mums noteikti palīdzēs, kad vajadzēs tikt gala ar dusmām vai būs nepieciešams spēks kāda darbiņa veikšanai.

Lai radošs un veselīgs Jaunais gads tev, Cūkmen!

Audzinātājas Mārīte un Vija

 

1

Sveiks, Cūkmen, skaisti sniegotajā ziemā!

Pie mums ir ziema – skaista, sniegota un auksta. Mēs gan baudām sniega priekus, gan veicam dažādus eksperimentus ar sniegu, gan arī vērojam un pārrunājam, kā un kas notiek dabā ziemā.

2

Mēs klausījāmies kā skan sniegs – kā tas gurkst zem kājām, kā skan berzējot starp plaukstām, veidojot piku, metot to u.c.

3

Mēs mērījām sniega kupenu biezumu dažādās vietās mūsu iestādes teritorijā, analizējām, kāpēc tas ir atšķirīgs.

4

Eksperimentējot ar sniegu, mēs to krāsojām, sasaldējām ar dažēidm dabas materiāliem un ar sasaldētiem rotājumiem izdaiļojām krūmus pie mūsu dārziņa

5

Mēs arī skatījāmies video un pārrunājām, kā veicas meža dzīvniekiem ziemā. Mums bija liela viela pārdomām, jo sapratām, ka dažreiz cilvēku palīdzēšana dzīvniekiem ziemā nodara vairāk kaitējuma kā labuma.  Mēs rūpīgi iepazināmies ar informāciju - https://www.lob.lv/noderigi/putnu-barosana-ziema/. No tukšajām piena pakām uztaisījām barotavas un apņēmāmies, ievērojot visus noteikumus, barot putniņus mūsu dārziņa teritorijā. Mēs apzināmies, ka šis ir atbildīgs darbs.

6

Mēs mācījāmies par to, kas ir draugs, kas ir draudzība un, kā mēs draudzējamies ar mežu. Pildījām Tavas darba lapas “Meža noteikumi” un pārrunājām, kādi noteikumi un kāpēc ir jāievēro, lai mūsu draudzība ar mežu būtu skaista un lietderīga.

88

Mēs veidojām sev galvas maskas – Cūkmena maskas. Un, pārvēršoties par mazajiem Cūkmēniņiem, mēs aktīvi dziedājām un dejojām “Cūkmena himnu”.

Salaspils 1. pirmsskolas bērnudārza “Jāņtārpiņš”

mazie detektīvi, skolotājas Mārīte un Vija

 

 

2

Sveiks, Cūkmen!

Sniegs vēl aizvien mūs lutina, un darbošanās ar sniegu mūs patiesi priecē – mēs to rokam, tīrām taciņas, būvējam sniegavīrus, tuneļus un sniega mājas.

3

Mēs sniegā veidojām dažādus rakstus, ritmiskas rindas un pētījām, kā sniegs "uzvedas".

Janvārī mēs arī skatījāmies grāmatas "Rūķis šķiro" video versijas vairākas sērijas – par atkritumu šķirošanu, par plastmasas un papīra otrreizējo pārstādi.

4

Mūs ļoti uzrunāja un mēs ļoti pārrunājam un pārdomājām tieši par plastmasas maisiņu izmantošanu ikdienā, par to izmantošanas ierobežošanu un aizstāšanu, kā arī par plastmasas maisiņu otrreizējo pārstādi.

5

Mēs arī izdomājam otrreizēju pielietojumu plastmasas maisiņiem – mēs plastmasas maisiņus sagriezām sloksnītēs, sasējām tās kopā, satinām kamolītī un tinot apkārt koka špātelēm, veidojām kastītes, kurās varēsim uzglabāt dažādas lietas.

6

Mēs pētījām tavus meža noteikumus, pārrunājām, kāpēc tie jāievēro un aizpildījām tavas darba lapas "Meža noteikumi".

7

Un, protams, darbojāmies ar taviem materiāliem – spēlējām spēli "Meža burtotava".

Lai jauks Sveču mēnesis,

Salaspils 1. pirmsskolas bērnudārza "JĀŅTĀRPIŅŠ" mazie detektīvi,

skolotājas Mārīte un Vija

 

 

1

Sveiks, Cūkmen!

Tev raksta Salaspils 1. pirmsskolas bērnudārza "JĀŅTĀRPIŅŠ" 5. grupas detektīvi.

2

Ar lielu prieku un interesi turpinām skatīties tavus, Cūkmen, videomateriālus. Noskatījāmies un pārrunājām "Kā no sēkliņas top koka rotaļlietas" un "Koka rotaļlietu darbnīca". Liels prieks bija redzēt Rūķu meistaru! Vairāki bērni stāstīja, ka kopā ar ģimeni ir apmeklējuši Tērvetes dabas parku un darbojušies tur dažādās darbnīcās.

3

Šie videomateriāli lika mums vēlreiz pārdomāt un stāstīt par koku nepeiciešamību mūsu ikdienā. Mēs arī pārvērtāmies par Rūķu meistaru un izdomājām, kādu mēs koka rotaļlietu vēlētos pagatavot. Mēs  koka ripu papildinājām ar zīmētiem elementiem, lai veidotos koka rotaļlieta. Mums tapa lelles, pīlītes, pulksteņi, traktori u.c.

4 copy

Mēs arī grupā un ārā laukumiņā meklējām un domu kartē atzīmējām – no kāda materiāla ir dažādas lietas (no plastmasas, no koka vai no metāla). Izrādās, ka visvairāk laukumiņā un grupā mums ir lietu no koka – galdi, krēsli, šūpoles, nojumes u.c.

5 copy

Pavisam nesen pavasaris parādīja savu vaigu un ārā, saulei izkausējot sniegu, varēja manīt dažādus atkritumus, kurus slēpa sniegs – plastmasas pudeles, konfekšu papīri u.c. Tas lika mums vēlreiz pārrunāt par atkritumu šķirošanas nepieciešamību. Mēs esam dabas draugi, mēs rūpējamies par dabu un to nepiesārņojam.

6 copy

Tūlīt, tūlīt jau sāksies sēšanas darbi! Mēs arī sēsim un audzēsim dažādas puķes un dārzeņus. Šoreiz veiksim arī nelielu eksperimentu – iesēsim sēkliņas gan parastā augsnē, gan arī augsnē no komposta kaudzes. Tāpēc mums nācās atcerēties, kas ir organiskie atkritumi un, ko mēs liekam komposta kaudzē. Mēs zīmējām un līmējām mūsu komposta kaudzes ar galvenajiem tās darboņiem – sliekām.

Lai brīnumskaists un tīrs pavasaris,

Salaspils 1. pirmsskolas, bērnudārza “JĀŅTĀRPIŅŠ”

mazie detektīvi, skolotājas Mārīte un Vija

 

 

1

Sveiks, Cūkmen!
Tev raksta Salaspils 1. pirmsskolas bērnudarza “JĀŅTĀRPIŅŠ” 5. grupas “Bitītes” detektīvi. Vēlamies Tev pastāstīt, kā mums veicās marta mēnesī. Daudz darba martā mēs izdarījām!

2Ļoti svarīgs darbiņš – mēs izrakām rudenī ieraktos dārgumus- banāna miza, ābola serde, balons, puķe, maisiņš, plastmasas un stikla pudele, poga, šokolādes papīrs. Pētījām, analizējām, kas ar tiem notika, kā tie pārziemoja, salīdzinājām – vai mūsu izteiktie spriedumi rudenī par to, kas notiks ar dārgumiem izrādījās patiesi. Vēlreiz pārliecinājāmies, cik svarīgi ir šķirot atkritumus! Nedz stikla, nedz plastmasas pudeles, nedz maisiņš, nedz balons, nedz papīrs nekur nepazuda! Vēlreiz pārliecinājāmies – ar ko atšķiras organiskie atkritumi no sadzīves atkritumiem.

4

Martā mēs arī sākām darboties ar sēšanas darbiem. Mēs iesējām gurķus un puķes - samtenes un petūnijas. Sēklas mēs iesējām gan parastā kūdrā, gan no mūsu komposta kaudze paņemtā augsnē. Tagad pētīsim, kur un kā augs mūsu ziedi un gurķi.

5

Samtenes jau teju, teju varēsim piķēt. To mēs darīsim katrs savā traukā. Lai saudzētu dabu, mēs nolēmām, ka šis trauks mums būs piena pakas daļa. Katrs sev jau sagatavojām piena paku, piepildot tajā kūdru ar komposta kaudzes augsni. Aprīlī ķersimies pie darba! Tad rūpēsimies katrs par savu iestādīto samteni un maijā ar to iepriecināsim savas māmiņas, dāvinot Māmiņu dienā.

6

Vēl – mēs pastaigas laikā meklējam dažādas dabas lietas. Ļoti rūpīgi pētījām tās! Tad noteicām, vai un kāda skaņa ir šo dabas materiālu nosaukumos un piestiprinājām pie attiecīgā burtiņa mūsu "Burvju aplī".

7

Un lielais prieks – jau redzējām pirmās sliekas! Tad nu arī paši no follija izveidojām sliekas un stāstījām, kā, mūsuprāt, tām sokas komposta kaudzē.

Lai jauks, silts un tīrs aprīlis,
Salaspils 1. pirmsskolas bērnudārza "JĀŅTĀRPIŅŠ"
"Bitīšu" grupas detektīvi,
audzinātājas Mārīte un Vija

 

1

Sveiks, Cūkmen!
Tev raksta Salaspils 1. pirmsskolas bērnudārza "Jāņtārpiņš" 5. grupas "Bitītes" mazie dektīvi un viņu skolotājas.

2Pie mums ir skaists pavasaris! Saulīte silda, putniņi čivina, kokiem lapas plaukst un viss pamazām zaļo. Mēs ar lielu interesi pētām skudras un citus kukaiņus. Mēs ar lielu interesi pētam arī putnus un meklējam putnu ligzdiņas. Arī paši pārvērtāmies par maziem putniņiem un mēģinājām no zariņiem un citiem dabas materiāliem savīt ligzdiņas. Vai, nemaz tik viegli tas nepadodas! Tas ir grūts un atbildīgs darbs – jālido pēc katra zariņa, jāsastiprina tie kopā utt.

4

Mēs priecājāmies par skaistajiem pavasara ziediem – par vizbulītēm, tulpēm, narcisēm u.c. Ārā ar krītiņiem zīmējām skaistas vizbulītes.

5

Sava dārziņa dārza dobē iestādījām atraitnītes. Tās mūs priecē katru dienu un mēs par tām rūpējamies.

7

Ar zariņiem vai akmentiņiem mēs uz zemes zīmējām dažādas lietas, kuras ir mūsu skaistajā Latvijā.
Liels prieks – mēs jau nogaršojām dažu gurķīšus, kurus audzējam grupā uz palodzes, un tagad pētīsim, kā sārtojas tomātiņi.
Un, darot labos darbus dabai, mēs skandējām Tavu himnu: "Mēs nekļūsim par cūkām!" Un mēs Tev apsolām, ka mēs nekļūsim par cūkām!

Lai Tev skaisti un tīri meži,
Salaspils 1.pirmsskolaa, bērnudārza "Jāņtārpiņš"
"Bitīšu" grupas mazie detektīvi, skolotājas Mārīte un Vija

 

 

1

Sveiks, Cūkmen!
Tev raksta Salaspils 1. pirmsskolas bērnudārza "Jāņtārpiņš" 8. grupas "Taurenīši" mazie detektīvi un viņu audzinātajas.
Visa mācību gada laikā mēs aktīvi darbojāmies Tavā projektā un mācījāmies ieklausīties, saprast dabu un draudzēties ar to. Nosūtam Tev ieskatu dažās no mūsu aktivitātēm šajā mācību gadā.
Skaistais rudens iesākās ar lielo prieku par krāsainajām rudens lapām.

2

Mēs lapas grābām, maisā bērām, ķerrā stūmām, kā arī veidojām lapu salūtus un daudz skaistus radošus darbiņus no tām.

4
Daudz dažādas aktivitātes veicām arī ar kastaņiem. Ar tiem mēs mācījāmies skaitīt un rēķināt.

5

Rudenī arī devāmies uz tuvāko mežu un vācām atkritumus. Pilnus maisus savācām ar atkritumiem, kuri bija izmesti mežā. Cūkmen, mēs apsolām Tev, ka mēs gan tā nedarām!

6

Mēs zinām, ka atkritumiem ir sava vieta, ka tie ir jāšķiro.

7

Ziema bija barga. Sniega bija daudz. Mēs patiesi no sirds izbaudījām ziemas priekus, bet neaizmirsām arī par mūsu mazajiem draugiem – putniņiem. Viņiem ziemā neklājas viegli. Mēs devāmies tiem palīgā – barojām tos. Un, protams, pētījām un stāstījām, kādi putni ciemojas mūs dārziņa teritorijā, kādi ārpus tās.

8

Mēs arī tos zīmējām skaistos darbiņos.

9

Nemanot klāt ir pavasaris. Pavasarī darba daudz! Jāspēj tik tas padarīt! Mēs sējām un stādījām, līdz ar to māmiņām Māmiņu dienā mēs uzdāvinajām pašu audzētās puķītes.

10

Milzumlielu prieku mums sagādāja skudru un citu kukaiņu pētīšana. Lai tas būtu efektīvāk, mēs izmantojām lupas. Arī paši no akmeņiem veidojām skudras un citus kukaiņus.

11

Pavasarī mēs arī sava dārziņa dobē katrs iestādījām atraitnītes stādiņu. Mums ir skaista savas grupas atraitnīšu dobīte, kura priecē mūs ik dienu un par kuru mēs, protams, rūpējamies.

12

Visu mācību gadu darbojoties, mēs daudz izmantojām otrreiz lietojamās lietas, piešķirot tām ‘otro dzīvi’. Mēs izmantojām gan kartona rullīšus, gan metāla vāciņus, žurnālus, avīzes, reklāmas bukletus utt. No vecajām avīzēm mēs aplicējām skaistus putniņus, kuri tagad rotā mūsu kāpņu telpu.

13

Visa gada garumā mēs mācījāmies arī Tavu himnu Mēs to gan dziedājām, gan dejojām un apsolām Tev – mēs turēsim Latviju tīru un mēs nekļūsim par cūkām!
Lai skaists pavasaris,

Salaspils 1. pirmsskolas, bērnudārza "Jāņtārpiņš"
"Taurenīšu" grupas mazie detektīvi, skolotājas Ineses

 

 

1

Sveiks, Cūkmen!
Raksta Tev Salaspils 1. pirmsskolas bērnudārza "Jāņtārpiņš" mazās "bitītes". Esam uzsākuši dalību tavā projektā. Esam saņēmuši tavu sūtījumu un nu sākam to pētīt un ar to darboties.

2Noskatījāmies videomateriālu "Cūkmena leģenda" un arī devām zvērestu nemēslot dabā, saudzēt to. Savu zvērestu apliecinājām ar saviem parakstiem.

3

Septembrī tiešsaistē noskatījāmies un piedalījāmies Getliņi EKO ekskursijā "Atkritumu šķirošana". Sapratām, cik svarīgi ir ikdienā šķirot atkritumus. Arī grupā ieviesām makulatūras kasti, lai vāktu makulatūru.4Ārā pētījām kokus, izrunājām, kāpēc tie mums nepieciešami. Saskaitījām tos un no to lapām viedojām dažādas kolāžas.

5

Kā redzi, visvairāk mums ir liepu un bērzu, bet mums nav neviena ozola. Vēl mums ir 3 pīlādži, kuri šogad mūs priecē ar skaistām ogām.

6Darbojāmies arī ar tavām spēlēm, lasījām tavu grāmatu. Mums ļoti patīk "Meža burtotava" un mācījāmies "Cūkmena himnu".

 

1

Sveiks, Cūkmen!
Raksta Tev Salaspils 1. pirmsskolas bērnudārza "Jāņtārpiņš" mazie detektīvi. Oktobris mums bija gana ražīgs mēnesis! Daudz darba padarījām!

2Lasījām un klausījāmies tavu pasaku "Pasaka par vāverēnu Lullīti un melnajiem maisiem". Pasaku pārrunājām un uzzīmējām to.

3

Noskaidrojām, kas ir draza, kā tā nokļūst mežā.

4

Mēs noklausījāmies arī tavu videopasaku “Pasaka par Lietaskoku un Vietaskoku”. Tad devāmies ārā un atkal pētījām kokus, kuri aug mūsu dārziņā teritorijā.

5

Mēs tos zīmējām, analizējām, kāpēc tie nepieciešami, kā arī mērījām ar nosacītiem mēriem – plauksta, sprīdis, pēda.

6

Daudz un dažādus radošos darbiņus veidojām no koku lapām. Skaists mums izdevās ābols, kuru izveidojām no skaistām, krāsainām koku lapām.

7

Izveidojām arī skaistu kolāžu, izkārtojot koku lapas uz pārtikas plēves.

 

 

1

Sveiks, Cūkmen!
Tev raksta Salaspils 1. pirmsskolas bērnudārza "Jāņārpiņš" mazie detektīvi.
Mēs čakli turpinām darboties tavā projektā un mācāmies saudzēt dabu. Zini, pavisam
nesen mēs tiešsaistes pasākumā satikāmies ar tavu draudzeni – skudru Urdu. Kopā ar skudru
Urdu mēs noskaidrojām, kas notiek Daibes poligonā un mācījāmies organizēt pikniku dabai
draudzīgi: balonu vietā mācījāmies veidot un izmantot virtenes no auduma. Tās tagad varēs
izmantot vairākkārt, tādējādi darot mazāku postu dabai.

2

Mēs noskatījāmies tavu mācību video "No sēkliņas līdz rotaļllietai", stāstījām, kādas
koka lietas un rotaļlietas ir mūsu mājas. Mēs arī zīmējām, kādas koka rotaļllietas mēs izveidotu
kopā ar rūķu meistaru.

3Ar lielu interesi darbojamies ar tavu spēli "Kokmīļu galda spēle". Mums ļoti patīk
meklēt un salīdzināt kokus un to lapas, bet ar vēl lielāku interesi plakātā mēs meklējam un
stāstām, kādas lietas var pagatavot no katra koka. No šī plakāta mēs uzzinājām, ka no koka
veido arī mūzikas instrumentus.

Lai tev jauks Latvijas svētku mēnesis,
Salaspils 1. pirmsskolas mazie detektīvi, skolotājas Mārīte un Vija

 

 

1

Sveiks, Cūkmen!
Tev raksta Salaspils 1. pirmsskolas bērnudārza "Jāņārpiņš" mazie detektīvi.
Decembra sākums pie mums bija auksts un sniegains. Sniegs mums ļoti patīk. Mums patīk pikoties ar to, būvēt sniegavīrus un bradāt pa kupenām.

2

Devāmies arī meklēt dziļāko kupenu mūzu dārziņa teritorijā. Kupenu dziļumu mērījām ar garo kartona rulli.

3

Mēs noskatījāmies Tavu mācību video "Labās un sliktās pēdas dabā". Iedvesmojušies no tā, mēs atkal devāmies uz tuvāko nelielo parku, lai noskaidrotu, kādas pēdas ir tur. Labo pēdu mēs tur atradām vairāk nekā slikto – skujiņas, kāda koka lapa, smiltis u.c. Redzējām arī dažas sliktās pēdas (salvetes, konfekšu papīrs u.c.), taču mēs domājam, ka tos no miskastēm izpūta vējš, jo vējš tajā dienā bija brrr, ļoti auksts.

4

Mēs pārrunājām arī Tavus meža noteikumus. Izrunājām, kuri noteikumi un kāpēc mežā ir jāievēro, kā arī izdomājām arī savus noteikumus, ko var darīt mežā – lasīt grāmatu, braukt ar riteni, lasīt sēnes u.c.

5

Mēs noskatījāmies Tavu video "Pētām mežu kā skābekļa rūpnīcu", vēlreiz pārrunājām, kāpēc koki mums ir svarīgi, atcerējāmies koku nosaukumus, kuri aug mūsu dārziņa teritorijā un izveidojām galda spēli "Atmiņas spēle-koki". To mēs sūtīsim cita dārziņa bērniem kā Ziemassvētku dāvanu.

6

Lai Tev skaists, tīrs un mierpilns Ziemassvētku skaistais laiks,
Salaspils 1. pirmsskolas mazie detektīvi, skolotājas Mārīte un Vija

 

 

1

Sveiks, Cūkmen!
Tev raksta Salaspils 1. pirmsskolas bērnudārza "Jāņārpiņš" mazie detektīvi.
Janvāri iesākām darbojoties ar Taviem materiāliem un izzinot "Lietas, kuras jāņem uz mežu" un "Dabas muzikanti". Aizpildījām Tavas darba lapas un, protams, papildinājām ar savām idejām. Mūsuprāt, uz mežu līdzi var ņemt arī telti, grāmatu, paklājiņu, lai var vingrot, u.c. lietas.

2

3

Šīs virtenes veidošana ļāva mums vēlreiz pārrunāt par katra gadalaika devumu, par katra gadalaika bagātību.

Noskatoties Tavu mācību video "Dodamies ārā, lai noskaidrotu, kādi meža iemītnieki esam", mēs mēģinājām iztēloties, kādi meža iemītnieki esam mēs katrā no gadalaikiem. Mēs esam gan rudās lapsas, gan pelēkie mākoņi, gan zibens, gan sarkanās jāņogas un dzeltenās bērza lapas un vēl, un vēl, un vēl.

4

Tad mēs ļāvāmies pārdomām, cik daudz plastmasas maisiņu izmantojam ikdienā un cik ļoti tie mums ir nepieciešami. Nemaz daudz mums nesanāca, jo ļoti daudziem bērniem ikdienā, gan ejot uz dārziņu, gan arī uz veikalu, līdzi ir mugursoma vai auduma maisiņš/somiņa. Tomēr drošībai mēs katrs izveidojām savu papīra maisiņu ar savu dizainu "Gadalaiki", tādējādi pārdomājot un attēlojot savu katra gadalaika jaukāko aktivitāti. Tagad katram ir dabai draudzīgs maisiņš, kuru varam lietot pēc nepieciešamības.

5

Mums visiem ziemā ļoti patīk veidot sniegavīru. Bet katram ir savs "Sapņu sniegavīrs". To arī katrs veidojām, izmantojot dažādas otrreiz lietojamās lietas – putuplasta gabaliņi, kartona rullīši, auduma atgriezumi, podziņas u.c.

Lai skaista ziema,
Salaspils 1. pirmsskolas mazie detektīvi, skolotājas Mārīte un Vija

 

 

 

 

 

1

Sveiks, Cūkmen!
Tev raksta Salaspils 1. pirmsskolas bērnudārza "Jāņtārpiņš" mazie detektīvi.
Ar lielu interesi skatījāmies tavu pasaku "Meža draugi", uzzinot, kas ir veselīgs mežs un, kas tajā atrodas. Ne mazāk svarīga šajā pasakā ir arī draugu loma.

2

Mēs pārrunājām, kā mēs varam draudzēties ar mežu. Un – cik ļoti mežs draudzējas ar mums! Tad nu ķēramies pie darba un kopīgi pagatavojām galda spēli "Tīrs mežs". Spēles doma ir, ka bērni dodas pastaigāties pa mežu un nonāk ciemos pie Cūkmena. Ejot pa mežu bērni redz un sajūt daudz jaukas lietas – dažādus kukaiņus, vēju, sniegu, lietu, ogas utt. Tagad šo špēli mēs lietojam ikdienā, vēlreiz pārliecinoties, cik liels draugs mums ir mežs.

3

Noskatījāmies ar tavu mācību video "Rotaļājamies, laižot gaisā skābekli" un pārrunājam to. Arī paši devāmies laukā, lai šo rotaļu izspēlētu, tādējādi saprastu skābekļa un koku saderību.

4

Ārā iestādes teritorijām meklējām un savās darba lapās atzīmējām, kādu dzīvnieku pēdas esam
atraduši. Mēs atradām kaķu, dažādu putnu pēdas, kā arī, protams, cilvēku pēdas. Salīdzinājām dažādas
pēdas, mērījām tās.
Februārī jutām līdzi mūsu sportistiem Ziemas Olimpiskajās spēlēs un veidojām savu mīļāko
ziemas sporta veidu. Savā radošajā darbā izmantojām dažādas otrreiz lietojamās lietās – putuplasta
gabaliņus, papīra atgriežumus, kartona rullīšus u.c.

Un nu gaidām pavasari! Ar jaunām idejām un jauniem darbiem!

Lai skaists pavasara gaidīšanas laiks,
Salaspils 1. pirmsskolas bērnudārza "Jāņtārpiņš" "Bitīšu" grupas mazie detektīvi,
skolotājas Mārīte un Vija

 

 

 

 

 

1

Sveiks, Cūkmen!

Tev raksta Salaspils 1. Pirmsskolas bērnudārza "Jāņtārpiņs" čaklie detektīvi. Stāstīsim Tev par mūsu darbiņiem.

Mēs darbojāmies uzlīmju konkursā "Skābeklis" – noskatījāmies un noklausījāmies I. Ziedoņa pasaku "Zaļā pasaka", vēlreiz pārrunājam, kas ir skābeklis un kāpēc ta ir nepieciešams, zīmējām katrs savu ideju, kāda varētu būt uzlīme "Skābeklis".

 

2

 

Devāmies uz tuvāko parku, pētījām, cik skaista ir mūsu ir daba, mūsu apkārtne. Meklējām dažādas lietas dabā, kuras atbilst noteiktai īpašībai. Mēs atradām interesantu un skaistu akmeni, skaistas sūnas, neparastas miskastes u.c.

 

3

 

Mēs čakli darbojāmies arī dabas sakopšanas darbos, bet strikti ievērojām visus drošības noteikumus un drazu ar rokām neaiztikām, bet dabūjām dažādus veidus, kā droši to aizgādāt uz miskastēm.

4

 

 

Gūstot prieku par pēdējo šīs ziemas sniegu, devāmies uz tuvāko parku un meklējām dažādas pēdas. Ņēmām palīgā planšeti, lai tās varam nofotografēt. Tad tās salīdzinājām, meklējām to īpašnieku. Mums izdevās atrast kaķu, suņu, zaķu, zvirbuļu, vārnu pēdas, kā arī cilvēku pēdas. Mēs no savu pēdu nospiedumiem sniegā izveidojām arī skaistus rakstus.

 

Tagad jau gatavojamies pavasara darbiem! Par tiem tev stāstīsim nākamreiz!

Lai skaists un tīrs pavasaris,

Salaspils 1. pirmsskolas bērnudārza "Jāņtārpiņš"

mazie detektīvi, skolotājas Mārīte un Vija

 

 

 

Sveiks, Cūkmen!
Tev raksta Salaspils 1. pirmsskolas bērnudārza "Jāņtārpiņs" čaklie detektīvi. Stāstīsim tev par mūsu veikatajiem darbiņiem aprīļa mēnesī.
Noklausījāmies tavu pasaku "Mades ziemas guļa", pārrunājām, kādi drošības noteikumi būtu jāveic bērniem uzkopjot mežu. Devāmies laukā, pētījām, meklējām un pārrunājām, kādi kukaiņi dzīvos mūsu apkārtnē, kad pamodīsies no ziemas miega. Pārrunājam, vai mūsu apkārtne ir tīra un kukaiņiem pēc ziemas miega būs patīkami pamosties. Mēs nevēlamies, lai vēl kādam kukainītim apkārt viņa mājai ir tāda draza kā sliekai Madei no tavas pasakas. Mēs uzrakstījām, kurus kukainīšus mēs ļoti gaidām, uzzīmējām tos un to, cik tīra apkārtne mums ir apkārt.

1

Grupā esam iesējuši gurķus un tomātus, rūpējāmies par tiem. Un nu jau – pirmā gurķu raža mums ir klāt!

2

Esam parūpējušies, lai mūsu dārziņa teritorija ir skaista, tāpēc katrs iestādījām savu atraitnīti.

3

Dārziņā mums tagad ir arī sava "Ražas kaste". Tagad to piepildījām ar kompostu un augsni, maijā tajā
stādīsim zirņus un pupas, visu vasarau rūpēsimies par tiem un rudenī gardi cienāsimies.

4

Paldies tev, Cūkmen, par sagādāto dāvanu – "Skābekļa paku"! Mēs to jau izpētījām un maijā sāksim
audzēt skābekli.

Lai tev silts un tīrs maijs,
Salaspils 1. pirmsskolas bērnudārza "Jāņtārpiņš"
mazie detektīvi, skolotājas Mārīte un Vija