ruk-ruk
RUK, RUK, DRAUDZIŅ!
Tagad tu pirmais uzzināsi visas cūcības un jautrības!
close button

Čaklie detektīvi no Salaspils PII "Jāņtārpiņš"

PB060135

Šogad Salaspils pirmsskolas izglītības iestādes "Jāņtārpiņš" lielākie bērni (1. grupa "Podziņas", 5. grupa "Bitītes", 8. grupa "Taurenīši", 9. grupa "Mārītes", 10. grupa "Ķipari") pirmo reiz piedalās AS "Latvijas valsts meži" ekoprogrammā "Cūkmena detektīvi".

PB060128

Liels pārsteigums bērnus sagaidīja 6. novembrī. Mūsu iestādē ieradās pats Cūkmens.

Cūkmens  iepazīstināja  bērnus ar apgūstamajiem uzdevumiem, uzdāvināja slepeno maisu ar nepieciešamajiem mācību materiāliem un papildmateriāliem, kā arī iepazīstināja ar Cūkmena Himnu un pastāstīja par Cūkmena detektīviem apgūstamajiem deju soļiem.

PB060156

Projekta koordinatore PII "Jāņtārpiņš", vad. vietn. Evija Briede

 

2

11. novembrī Salaspils PII "Jāņtārpiņš" sagatavošanas grupas aktīvi darbojās izglītojošā pasākumā "Tīra Latvija".  

Pasākuma laikā bērni iepazinās ar zēnu Gatiņu, kuram ik uz soļa sekoja Si-si-dra! Cik daudz nekārtības viņš bija atstājis aiz sevis "mežā"! Cik daudz bēdu šīs nekārtības sagādāja meža dzīvniekiem: ežuks bija iepinies politielēna maisā un tas apgrūtinaja viņam elpošanu, zaķēns ķepiņu bija sagriezis uz nomestās pudeles lauskām, bet nabaga lapsēns nevarēja pārvietoties tālāk, jo kāja viņam bija iesprūdusi nomestajā piena pakā!

1

Bērni kopā ar meža iemītniekiem – ezi, lapsu un zaķi – pastāstīja Gatiņam par to, cik daudz bēdu sagādā atkritumu atstāšana mežā, par to, ka atkritumus var šķirot un izmantot otrreiz!

Visi kopā vēlreiz atcerējās (oktobrī bērni bija devušies izglītojošā mācību ekskursijā uz "Getliņiem" – modernu, tehnoloģisku un videi draudzīgu sadzīves atkritumu poligonu) un vēlreiz noskatījās mācību video par atkritumu šķirošanas nepieciešamību.

4

Nu arī zēnam Gatiņam kļuva skaidrs, ka daba ir jāsaudzē un, ka atkritumi ir jāšķiro.

Bērni  dodas palīgā Gatiņam sakopt "mežu" - bērni vāc dažādus atkritumus (plastmasas un stikla pudeles, dažādi vāciņi, iepakojuma papīri utt.) un šķiro tos attiecīgos miskastes konteineros.

9

Pēc "meža" sakopšanas mežs ir kļuvis tīrs. Cik te ir jauki un patīkami! Visiem prieks – arī zēnam Gatiņam.

Meža iemītnieki – ežuks, lapsēns un zaķēns, kā arī Si-si-dra aicina bērnus radoši darboties un piešķirt atsevišķām lietām (plastmasas vāciņi, metāla bundžas un vāciņi, tualetes papīra rullīši, stikla burciņas) "otro dzīvi".

Bērni sadalās pa apakšgrupām un sāk darboties:

1111Līdzdarbojoties ar Si-si-dru bērni metāla bundžas un vāciņus pārvērš par pūcēm.

1414Līdzdarbojoties ar ežuku bērni plastmasas vāciņus pārvērš par minjoniem.1616

Līdzdarbojoties ar zaķēnu bērni stikla burciņas pārvērš par ziemeļbriežiem.19

Līdzdarbojoties ar lapsēnu bērni tualetes papīra rullīšus pārvērta par zīmuļu turētajiem. Pēc labi padarīta darba visi kopā draudzīgi noskatās latviešu multfilmu "Si-si-dra". Tagad arī Gatiņš saprot, kas ir Si-si-dra un kāpēc viņa staigāja viņām līdzi ik uz soļa! Bet nu – Gatiņš labojās! Gatiņš rūpējas par dabu! Attā, Si-si-dra...20Pēcpusdienā bērni zīmē darbu "Latvijai būt zaļai!" Cik tas ir labi, ka mēs šķirojam atkritumus, tad Latvijas daba – meži, upes, parki, pilsētas utt. – ir tīri!21

Inese Rozenšteine, Mārīte Petrovska

 

1

Salaspils PII "Jāņtārpiņš" sagatavošanas un vecāko grupu bērni turpina aktīvi iejusties Cūkmena detektīvu lomā.

2

Nu jau bērni ir iepazinušies ar 1. tēmu "Meža netīrie noslēpumi" un 2. tēmu "Cūkmenam pa pēdām"

Katrā grupā bērni kopā ar skolotājām iepazinās ar Cūkmena leģendu, lasīja grāmatu "Meža netīro noslēpumu burtnīca", noskaidroja, kam jāatrodas mežā, bet kam atkritumu tvertnē. 1. grupai "Podziņas" ļoti patika krāsot, kā arī apgūt jaunos dejas soļus.

5

 1. 6

  9. grupas "Mārītes" bērni lasīja un pārrunāja pasaku "Vāverēns Lullītis un melnie maisi". Pēc pasakas izlasīšanas tapa skaisti darbi.
 2. 7

9. grupas "Mārītes" bērni izspēlēja arī "Zeķu detektīvu" – "zeķes" staigāja pa mežu un stāstīja par to, cik jauki ir, ka mežs ir tīrs un smaržīgs, bez atkritumiem. "Zeķīte" ir brīnumdare – tā spēj pārvērsties un iedzīvoties jebkāda tēlā un vērot, cik rūpīgi mēs attiecamies pret savu apkārtni. 

8

Arī plastmasas maisiņiem tika piešķirta "otrā dzīve" – bērni piepūta maisiņu ar gaisu un aplīmēja ar dažādiem elementiem (spalviņas, papīrs, salvetes u.c.), lai veidotos kāds tēls pēc paša ieceres.

9

Kā jau īstiem detektīviem, arī bērniem patīk pētīt. 10. grupa "Ķipari" bērni pētīja kas notiek mežā un tā rezultātā veidoja plakātus.

11

Visvairāk Podziņu un Ķiparu grupu bērniem patika iet svaigā gaisā un pētīt pēdas, kā arī minēt un vērot, kurš mūsu iestādes teritorijā ir atstājis dažādās pēdas.

12

Š. g. 1. februārī sagatavošanas grupās ciemojās Paulas māmiņa – Latvijas Meža īpašnieku biedrības izpilddirektore Aiga Grasmane.

 • Kopā ar Paulas māmiņu bērni:

 • pētīja dažādu koku un dzīvnieku plakātus;
 • skatījās video materiālus par meža attīrīšanu un koku zāģēšanu;
 • pārrunāja par meža nepieciešamību un esamību mums visapkārt – arī grāmatu lapās un rotaļlietu kastē.
 • Bērni saņēma arī jaukas dāvaniņas – koka zīmulīšus un lineālus, kā arī priedes koka sēklas. Pavisam drīz – marta mēnesī - iesēsim sēkliņas podiņā!

 • 1313

Mārīte Petrovska un Evija Briede

 

 

IMG 0756

23. septembrī pie Salaspils 1. pirmsskolas, bērnudārza "Jāņtārpiņš" 5-6gadīgajiem bērniem ieradās Cūkmens, jo mūsu iestādes 5 grupiņas piedalās a/s Latvijas valsts meži (LVM) īstenotajā programmā "Cūkmena detektīvi".

Cūkmens atveda bērniem programmas materiālus, lai bērni kopā ar skolotājām var iepazīt dabas saudzēšanas jautājumus, kā arī nedaudz pastāstīja par turpmāko darbošanos.
IMG 0791

IMG 0769IMG 0769IMG 0769

 

1

Sveiks, Cūkmen!

Vēlamies padalīties ar tevi, kā veicās mums - Salaspils 1. pirmsskolas bērnudārza “Jāņtārpiņš” 9. grupas "Mārītes" bērniem skaistajos rudens septembra un oktobra mēnešos.

Septembra un oktobra mēnesi bērni pavadīja aktīvi pētot un apzinot kokus savā PII teritorijā, kā arī aktīvi piedalījās savas PII teritorijas sakopšanas darbos grābjot lapas.

Tika saskaitīti visi koki, kuri aug mūsu dārziņa teritorijā. Visiem par lielu pārsteigumu, favorītes mums ir liepas. Mūsu teritorijā ir 46 liepas! Vēl mums ir – 11 bērzi, 2 kļavas, 3 pīlādži, 7 kastaņas, 2 egles. Mērījām arī kokus stumbrus! Un visresnākais stumbrs mums ir kastaņai – 22-us sprīžus resns! Vistievākā mums ir  viena no kļavām – 6 sprīžus resna.

2

Izveidojām arī divas spēles saistībā ar kokiem. Tās ļaus mums labāk iepazīt koku nosaukumus, mācīties šķirot atkritumus un uzturēt mūsu apkārtni tīru.

Spēles tika veidotos, piešķirot “otro dzīvi” metāla vāciņiem, kā arī iepakojuma kartona kastei un dažādām sīkām lietām – korķīši, kokteiļsalmiņu gabaliņi, podziņas, papīra gabaliņi u.c.

Mūsu izveidotās spēles:

  1. atmiņas spēle “Koki” – bērni uzzīmēja un uz metāla vāciņiem uzlīmēja dažādu koku attēlus (katru pa 2 gb.). Spēles noteikums – savākt pēc iespējas vairāk pārus ar vienādiem koku attēliem.

3

2. spēle “Tīrs mežs” – liela kartona kaste tika aptīta ar dziju. Kastē iekšā tās lietas, kuras iederas mežā (kastaņi, zīles, koku lapas u.c.) un lietas, kuras neiederas mežā (korķīši, papīra gabaliņi u.c.). Bērnu uzdevums iztīrīt mežu – ar pinceti bērni velk dažādas lietas un šķiro pa "atkritumu tvertnēm" – plastmasa, papīrs u.c lietas.

4

Lai mums visiem jauks krāsainais rudens rotaļāšanās laiks!

Skolotājas Mārīte Petrovska, Nataļja Budkeviča